Kategorie

Odběr novinek

LiPol baterie - návody


LiPol baterie pronikají stále více do světa RC modelů. Zpočátku se začali objevovat v modelech RC letadel a vrtulníků, nyní se začínají stávat standartní výbavou i RC aut či lodí v nižších cenových kategoriích. Navíc cena těchto baterií je stále nižší a cenově dotahují běžné NiMH či NiCD články. Protože se budeme s těmito bateriemi setkávat stále častěji, pojďme se podívat na jejich výhody i nevýhody, na jejich parametry či jejich správnou údržbu.

 

Výhody Li-Pol baterií

 

Poměr Hmotnost/Kapacita : právě kvůli skvělému poměru váha/kapacita se LiPol baterie začaly rozšiřovat nejprve převážně v letadlech a vrtulnících, kde každý ušetřený gram nebo větší kapacita baterie vedou k prodloužení doby letu a zlepšení letových vlastností. Kapacita při stejné váze může být u LiPol baterií více než dvojnásobně větší než u NiMH.


Minimální samovybíjení : samovybíjení je u nejnovějších článků menší než 1% za měsíc. To je až o 20x méně než u běžných NiMH baterií.


Netrpí paměťovým efektem : baterie se před nabíjením nemusí úplně vybít (dokonce nesmí vybít, ale o tom dále).


Cena : cena těchto článků není již závratná jako tomu bývalo v minulosti. Navíc jsou na trh pravidelně uváděny nové generace LiPol článků s ještě nižší cenou, větší kapacitou a lepšími vlastnostmi.

 

Nevýhody Li-Pol baterií

 

Náchylnost na teplotu: teploty pod bodem mrazu výrazně zkracují dobu výdrže baterie


Nutnost přesného nabíjení : LiPol baterie je nutné nabíjet přesně dle specifikací dané baterie, jinak dojde k výraznému snížení počtů cyklů nabití či k jejich úplnému poškození.


Náchylnost vůči nárazům : články LiPol baterií bývají převážně uložené jen v tenké hliníkové či plastové folii, tudíž nejsou chráněny před nárazy, které mohou články poškodit. V RC autech se používají baterie s pevným obalem, tzv. Hard Case.

 

Parametry Li-Pol baterií:

 

S : určuje počet článků v baterii


V: napětí. Napětí jednoho článku je vždy v LiPol baterii 3,7V. Napětí celé baterie lze tedy jednoduše získat vynásobením počtu článků * 3,7


mAh: kapacita baterie, rozhoduje o době výdrže baterie na jedno nabití.


C : tento parametr určuje maximální vybíjecí proud. Maximální vybíjecí proud lze spočítat vynásobením C * kapacita (mAh)

 

Zásady používání Li-Pol baterií aneb jak baterii nezničit

 

Nevybíjet baterie pod 3V na článek. Baterie sice vydrží i vybití do hodnoty 2,5V, ale výrazně se zkracuje jejich životnost. Vybitím pod 2,5V většinou dojde k trvalému poškození baterie či k jejímu úplnému zničení. Modely, které jsou přizpůsobeny k použití LiPol baterií mají ochranu proti úplnému vybití, kdy většinou dojde k odpojení motoru. Přesto pokud cítíte že model už nemá výkon, tak za každou cenu neždímejte z baterie poslední zbytky energie, ale model vypněte a znovu nabijte baterii, baterie se vám odvděčí podstatně větší životností. Nikdy nenechávejte připojenou baterii, pokud model nepoužíváte!


Nenabíjejte baterii na větším napětí než 4,2V na článek. Baterie většinou o trochu větší napětí vydrží, ale výrazně se zkracuje životnost baterie. Při napětí nad 4,5V na článek většinou dojde ke zničení baterie. Navíc hrozí exploze baterie, která můžu vést až k požáru.


Články skladujte vždy plně nabité. I když je samovybíjení u Li-Pol baterií minimální, u úplně vybitého článku můžu za nějakou dobu klesnout napětí pod 3V na článek a tím se zkracuje životnost baterie.


Vyvarujte se poškození baterie nárazy či proříznutí obalu, které vede k okamžitému zničení baterie. Poškozené či zničené baterie dále nepoužívejte, hrozí nebezpečí požáru.


Pozor na zkratování vývodů baterií, i při krátkodobém zkratu může dojít k nafouknutí baterie či k jejímu roztržení.


Používejte vždy správnou nabíječku podporující nabíjení LiPol baterií (mají vestavěný balancer). V případě multifunkčních nabíječek vždy pohlídejte, zda je nastavený správný typ baterie a správný počet článků.

 

Balancer

 

Balancer je součástí všech nabíječek určených pro více článkové LiPol baterie. Při používání LiPol baterií se každý článek nemusí vybíjet stejně rychle. Balancér tedy po celou dobu nabíjení porovnává napětí na jednotlivých článcích baterie a vyrovnává napětí na jednotlivých článcích. V důsledku mají všechny články po nabití stejné napětí a nehrozí tedy přebití jednotlivých článků baterie. Důrazně doporučujeme vyvarovat se nabíjení nabíječkami, které nemají balancer !!!