Kategorie

RC kvadrokoptéra RC System Micro Q4

Stále častěji se v modelářských prodejnách, jak v těch kamenných, tak i v těch internetových, setkáváme mezi RC vrtulníky i s různými více ži méně podivně vypadajícími multikoptérami. Mají nejčastěji 4 (kvadrokoptéry), 6 (hexakoptéry) a 8 (oktokoptéry) rotorů. Mimo modelářských obchodů či srazů, multikoptéry můžeme vidět v televizi při natáčení leteckých scén či při natáčení sportovních přenosů. Velké, ale zároveň i drahé, modely jsou vybaveny nejen kamerou pro záznam videa, ale video rovnou živě přenášejí pilotovi, který je řídí. Ve výbavě mají GPS modul, takže jsou schopny se udržet na jednom místě i za silného větru a při ztrátě kontroly se vrátit na místo odkud přistály.

Micro Q4 - pohled zepředu

Takto pokročilé stroje, které zatím stojí v řádově deset tisíc korun a více nejsou bohužel cenově dostupné pro každého. Pokud vás ale láká vyzkoušet si let s malou kvadrokoptérou a přitom neutratit několik měsíčních výplat, máme pro vás malou kvadrokoptérku s názvem RC System Micro Q4. Model RC System Micro Q4 dodává na český trh firma Pelikán Daniel prostřednictvím své obchodní sítě. To je pro začátek dostatečnou zárukou kvalitního servisu i dostupnosti náhradních dílů. Jedná se o malý model o velikosti 18cm a váze 33,5g, takže těžko ho budete využívat k létání s kamerou  či k pořizování leteckých fotografií. Je určen pro úplné začátečníky v oblasti leteckého modelářství či pro ty, kteří si chtěji vyzkoušet chování kvadrokoptéry bez velkých investic.

RC System Micro Q4 + příslušenství

 Pokud si model objednáte, dorazí vám v pevné papírové krabici s plastovým uchem, takže ji můžete stále používat jako praktický přepravní box. V krabici naleznete samotný model Micro Q4 a vysílačku, na které se za chvilku podíváme podrobněji. Součástí balení je samozřejmě podrobný český návod, LiPol baterie 3,7V, USB nabíječka a sada náhradních vrtulek.

Q4 - krabice


Kvadrokoptéra - obsah balení

Kvadrokoptéra Micro Q4 je v krabici umístěna v plastovém výlisku. Po jejím vyndání překvapí její velmi nízká hmotnost 33,5g i včetně vložené baterie, která má kapacitu 300mAh, což je více jak dvojnásobek než u stejně vekých, nebo spíš malých, RC vrtulníků (např. Colibri V4.5). Délka modelu je 18cm (měřeny nejvzdálenější konce protilehlých vrtulí). Vrtulky mají průměr 5,5cm a jsou vyrobeny z průžného plastu. Na rotoru jsou jen natlačeny bez dalšího uchycení. Přední pár vrtulí má oranžovou barvu, zadní barvu černou. Po sundání plastového výlisku  s motivem nejspíše čmeláka, se můžeme podívat na řídící elektroniku modelu. První asi zaujmou dvě zeleně svítící LED diody, které spolu s barevně odlišenými vrtulkami usnadňují orientaci v prostoru. Dále pak základní desku, uchycenou čtyřmi šroubky, s označením HY-JJH36-RX, integrující přijímač 2,4GHz, regulátory motorů a 3-osé gyro. Ze základní desky vede konektor na baterii, anténka přijímače a kabely k motorům. Ty jsou natvrdo připájeny na desku, což trochu znepříjemní  případnou výměnu motorku (dokázali bychom si spíše představit malé konektory) . Nemusíte se ale obávat, že by jste motorky měnili každý druhý let. My jsme po více jak půl roce intenzivního používání zatím žádné problémy s motory nezaznamenali. Stejnosměrné motorky jsou umístěné v plastové objímce sloužící zároveň jako nožičky pro přistání. S tělem modelu je spojují čtyřhranné uhlíkové tyčky upevněné do plastového středu, na kterém je umístěna  i řídící elektronika. Ze spodní strany nalezneme plastový šuplíček, do kterého se zasouvá baterie. Baterie je jednočlánková typu LiPol s napětím 3,7V a kapacitou 300mAh. Baterie je vybavena ne tolik obvyklým konektorem, který jde v ČR koupit pod označením OS-A0045 a používá se například u některých RC vrtulníků značky Nine Eagles.

Kvadrokoptéra Q4 - pohled pod kapotu


Multikoptéra - spodní pohled

Ovladač dodávaný k modelu je čtyřkanálový a je napájen 4x AA baterií. Najdeme na něm dva pákové ovladače, digitální trimy ke každému kanálu a přepínač akrobatického režimu, který popíšeme za chvíli. Uprostřed ovladače se nachází monochromatický display, který z užitečných věcí zobrazuje stav baterií v ovladači, pozici trimů a indikuje zapnutí/vypnutí akrobatického režimu. Ovladač umožňuje přepnutí do třech modů ovládání – modu 1,2 a 3. Na co si ale určitě dejte pozor, je nesprávné očíslování modů na jejich přepínači – nesouhlasí se skutečností (mod 1 na ovladači znamená mod 2 ovládání). Proto před prvním letem raději vyzkoušejte správnost nastavení s kvadrokoptérou v ruce.

Q4 - ovladač


přepínač modů

Konečně přišel čas vyzkoušet RC kvadrokoptéru Micro Q4 za letu. Jako první zapneme samotnou kvadrokoptéru zapojením baterie a umístíme ji na vodorovnou plochu, aby se mohlo správně zkalibrovat gyro. Poté zapneme ovladač a dochází ke spárování, které je indikováno pípnutím a rozsvícením zelených pozičních LED diod. První vzlétnutí je úplně stejné jako u dvourotorového vrtulníku, prostě kolmý vzlet, kdy model doslova visí ve vzduchu. Na let vpřed, vzad či bočení ale reaguje kvadrokopéra s příjemnou živostí, stejně jako jednorotorový RC vrtulník. V menších místnostech ale bude potřeba při ovládání třeba větší dávka citu. O to více si ale užijete ve  větší hale – tělocvičnu přelétnete během okamžiku. Zdárně se model popere při venkovním létání i se slabším větrem.


Micro Q4 - poziční LED diody


Po přepnutí do akrobatického modu tlačítkem na ovladači se ale teprve začnou dít věci. Ovládání je ještě citlivější, takže doporučujeme poprvé zkoušet venku či ve větší místnosti. Při plné výchylce páky směrem vpřed, vzad či do stran model udělá přemet. Pokud páku podržíte v plné výchylce déle, máte dostatečný prostor a už trochu cviku, zvládnete udělat i čtyři přemety najednou. Díky naprosto jednoduché konstrukci kvadrokokoptéry se nemusíte obávat havárie, model je takřka nezničitelný. Po mnoha desítkách pádů a mnohých z velké výšky či při nemalé rychlosti se nám pouze podařilo trochu nakřápnout plastový kryt a zlomit jednu vrtulku. Cena náhradních dílů je navíc úplně směšná, v řádu jednotek desetikorun.

Q4 - čmelák


Micro Q4- originální baterie

Co nás příjemně překvapilo byla doba výdrže. První let jsme měřili s originální baterií s kapacitou 300mAh, kterou  používáme více jak půl roku. Doba letu byla pěkných 10 minut.  S novou originální náhradní baterií, která  má kapacitu 350mAh jsme dosáhly výdrže 11,5 minuty. Baterie je možné dobíjet přiloženou USB nabíječkou. Doporučujeme ale dokoupit síťový nabíječ, který je za velmi příznivou cenu. S ním plné nabití jedné baterie trvá okolo 45 minut.

RC kvadrokoptéra

RC kvadrokoptéru RC System Micro Q4 nemůžeme jinak než doporučit. Zaujala nás promyšlenou a přitom jednoduchou konstrukcí, která je i při větších haváriích téměř nezničitelná. Letové vlastnosti v sobě zahrnují to nejlepší co známe jak z dvourotorové konstrukce RC vrtulníků, tedy velkou stabilitu při visu a snadné ovládání,  ale i to nejlepší z vlastností jednorotorových vrtulníků a to velkou rychlost a možnost létat i venku. K tomu všemu příjemný bonus v možnosti malé akrobacie v podobě přemetů, se kterou si užijete dost zábavy. Nezkalamala ani doba letu, která vždy přesahuje 10 minut. A na závěr určitě musíme vyzdvihnout velmi nízkou cenu náhradních dílů, příslušenství i samotné kvadrokoptéry Micro Q4. Nezbývá nám, než Vám ji doporučit vyzkoušet... ;)

RC System Micro Q4 - horní pohled


Na závěr doporučujeme shlédnout videa od výrobce...
a přece jenom se i na toho prcka podařilo instalovat kameru...